Learning place Bio-Farm – Erasmus + Programme of the European Union
Gospodarstwo ekologiczne miejscem edukacji - projekt europejski w ramach programu Erasmus+
Od września 2016 Fundacja im. Stanisława Karłowskiego jest jedną z ośmiu organizacji partnerskich, które realizują projekt: „Learning Place Bio-Farm”. Celem projektu jest opracowanie interaktywnego portalu internetowego oraz kursu e-learningowego zawierającego materiały edukacyjne do tematu „Gospodarstwo ekologiczne miejscem edukacji”, które będą przeznaczone dla rolników, nauczycieli, edukatorów itp., krótko mówiąc dla wszystkich, chcących oferować projekty edukacyjne w gospodarstwach lub z nich korzystać.
Wizyty w gospodarstwach jako metoda nauczania
Gospodarstwa ekologiczne oferują przestrzeń i niezliczone możliwości doświadczania wszystkimi zmysłami tego, co wiąże się z rolnictwem, przyrodą, środowiskiem naturalnym. „Skąd pochodzi żywność?” „Jak funkcjonuje gospodarstwo na co dzień?” „Co żyje w ziemi?” Na te i inne pytania można znaleźć odpowiedź podczas wizyty edukacyjnej w gospodarstwie. Wizyty są alternatywną i innowacyjną formą nauczania zarówno formalnego jak i nieformalnego, które uzupełniają tradycyjne nauczanie w szkole. W trakcie wizyt dzieci i młodzież uczestniczą w zajęciach praktycznych o charakterze interaktywnym. Wiedza zdobyta w gospodarstwie może być wykorzystana na lekcjach biologii, geografii, środowiska, ekologii czy ekonomii.
Wizyty w gospodarstwie są szczególnie wskazane dla uczniów, którym uczestniczenie w zajęciach prowadzonych szkolnymi metodami tradycyjnymi sprawia problemy. Nauczanie w innym otoczeniu może być więc korzystne dla grup dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, zagrożonych wykluczeniem lub mających trudności z nauką.
Rolnictwo ekologiczne, jako prężnie rozwijający się sektor gospodarczy, potrzebuje zmotywowanych młodych ludzi do pracy. Wizyty w gospodarstwach stwarzają młodym ludziom okazję poznania zawodów, na które jest zapotrzebowanie w tej dziedzinie gospodarki, np. rolnik, piekarz, rzeźnik, serowar.
Szkolenie pedagogów i edukatorów rolnictwa ekologicznego
Liczba ofert szkoleniowych, powiązanych z nauką w gospodarstwach ekologicznych, jest obecnie niewielka. Celem naszego projektu jest opracowanie europejskiego kursu szkoleniowego oraz stworzenia portalu zawierającego interaktywne narzędzia i materiały szkoleniowe dla edukatorów rolnictwa ekologicznego. Kurs będzie wspierał działania edukacyjne nauczycieli, rolników oraz innych osób zainteresowanych. Będzie źródłem wiedzy o praktycznych aspektach wizyt w gospodarstwach. Adresatami kursu są więc osoby zainteresowane edukacją w gospodarstwach ekologicznych: rolnicy, nauczyciele, pracownicy organizacji pozarządowych i administracji publicznej oraz osoby, które chciałyby zająć się w przyszłości edukacją w gospodarstwach ekologicznych.
Projekt realizuje osiem organizacji partnerskich z siedmiu krajów Europy: Austrii, Czech, Danii, Niemiec, Norwegii, Polski i Wielkiej Brytanii. Organizacje te dysponują doświadczeniem oraz wiedzą z zakresu dydaktyki i rolnictwa ekologicznego.
www.learningonbiofarm.eu
Danuta Sałagan